Vishay/Dale RN60C5623BBSL
RN60C5623BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5623BBSL
Brief Description
RES 562K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5623BBSL.pdf
Availability of RN60C5623BBSL
QUANTITY
RN60C5623BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5623BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5623BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5623BBSL
Related LinksRN60C5, RN60C5623BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5623BBSL Details Description
Related parts for RN60C5623BBSL
FINGER GUARD PLAST 4000,9000 SER datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 500V 1111 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 3POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 225 MOHM SMD datasheet.pdf