Vishay/Dale RN60C5623BRSL
RN60C5623BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5623BRSL
Brief Description
RES 562K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5623BRSL.pdf
Availability of RN60C5623BRSL
QUANTITY
RN60C5623BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5623BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5623BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5623BRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5623BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5623BRSL Details Description
Related parts for RN60C5623BRSL
SWITCH KEYLOCK SP3T STR PC 28V datasheet.pdf
IC PLL W/LOCK DETECTOR 16-DIP datasheet.pdf
D-SUB CABLE CLAMP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG 3KV datasheet.pdf