Vishay/Dale RN60C5623FBSL
RN60C5623FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5623FBSL
Brief Description
RES 562K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5623FBSL.pdf
Availability of RN60C5623FBSL
QUANTITY
RN60C5623FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5623FBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5623FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5623FBSL
Related LinksRN60C5, RN60C5623FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5623FBSL Details Description
Related parts for RN60C5623FBSL
Crystal 33.0000MHz 50ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 1.25MM SMD AU datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC QUAD/PAR 16-BIT D/A 48-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TWIST LOCK FLEX ADH MNT NATURAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 90POS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf