Vishay/Dale RN60C5720FB14
RN60C5720FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5720FB14
Brief Description
RES 572 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5720FB14.pdf
Availability of RN60C5720FB14
QUANTITY
RN60C5720FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5720FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5720FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)572
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5720FB14
Related LinksRN60C5, RN60C5720FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5720FB14 Details Description
Related parts for RN60C5720FB14
CONN TERM BLOCK PCB 34POS OR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 200MA SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONNECPORT X2 GATEWAY COMM datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PET NF3/8 BK 50' datasheet.pdf
GROMMET 0.875" RUBBER BLACK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 10DFN datasheet.pdf