Vishay/Dale RN60C5720FB14
RN60C5720FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5720FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 572 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5720FB14.pdf
Availability of RN60C5720FB14
QUANTITY
RN60C5720FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5720FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5720FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)572
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5720FB14
Related LinksRN60C5, RN60C5720FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5720FB14 Details Description
Related parts for RN60C5720FB14
RES SMD 1.47KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS422 24DIP datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 50mA Backlight 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
DSUB 25 M CRIMP FLOA 50 datasheet.pdf
RES 3.57 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf