Vishay/Dale RN60C5772DRE6
RN60C5772DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5772DRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5772DRE6.pdf
Availability of RN60C5772DRE6
QUANTITY
RN60C5772DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5772DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5772DRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5772DRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5772DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5772DRE6 Details Description
Related parts for RN60C5772DRE6
CONN BASE SIDE ENTRY SZ1 PG11 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CRIMP TRPZD FC7-1/0 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 15W datasheet.pdf