Vishay/Dale RN60C57R6FB14
RN60C57R6FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C57R6FB14
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C57R6FB14.pdf
Availability of RN60C57R6FB14
QUANTITY
RN60C57R6FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C57R6FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C57R6FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C57R6FB14
Related LinksRN60C5, RN60C57R6FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C57R6FB14 Details Description
Related parts for RN60C57R6FB14
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 1A MINIP3 datasheet.pdf
MACH SCREW BINDING SLOTTED 10-32 datasheet.pdf
CARD EJECTOR PCB 1.5" .094" WHT datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf