Vishay/Dale RN60C5832BB14
RN60C5832BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5832BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 58.3K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5832BB14.pdf
Availability of RN60C5832BB14
QUANTITY
RN60C5832BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5832BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C5832BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)58.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5832BB14
Related LinksRN60C5, RN60C5832BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5832BB14 Details Description
Related parts for RN60C5832BB14
RES ARRAY 2 RES 220 OHM 0606 datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 56-TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 5.5A SOT-89 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 105V 1.42A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG,RA-WIRE 10M datasheet.pdf
HDR SLOTTED VERT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 125A datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf