Vishay/Dale RN60C5900BRSL
RN60C5900BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5900BRSL
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5900BRSL.pdf
Availability of RN60C5900BRSL
QUANTITY
RN60C5900BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5900BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5900BRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5900BRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5900BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5900BRSL Details Description
Related parts for RN60C5900BRSL
LED 2MM QUAD GREEN datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMA datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 780FBGA datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 25A TO-247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
LED COB CX1510 5700K WHITE SMD datasheet.pdf
RELAY SSR 400 V datasheet.pdf