Vishay/Dale RN60C5900FRSL
RN60C5900FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5900FRSL
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5900FRSL.pdf
Availability of RN60C5900FRSL
QUANTITY
RN60C5900FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5900FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C5900FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5900FRSL
Related LinksRN60C5, RN60C5900FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5900FRSL Details Description
Related parts for RN60C5900FRSL
IC FLASH 8MBIT 70NS 48CBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 16KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf