Vishay/Dale RN60C6000BB14
RN60C6000BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6000BB14
Brief Description
RES 600 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6000BB14.pdf
Availability of RN60C6000BB14
QUANTITY
RN60C6000BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6000BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C6000BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)600
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6000BB14
Related LinksRN60C6, RN60C6000BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6000BB14 Details Description
Related parts for RN60C6000BB14
IDC CABLE - MKR10K/MC10F/MCE10K datasheet.pdf
SHOULDER SCREW KNOB SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.00V SOT23-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf