Vishay/Dale RN60C6014FB14
RN60C6014FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6014FB14
Brief Description
RES 6.01M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6014FB14.pdf
Availability of RN60C6014FB14
QUANTITY
RN60C6014FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6014FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C6014FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.01M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6014FB14
Related LinksRN60C6, RN60C6014FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6014FB14 Details Description
Related parts for RN60C6014FB14
RECEIVER REMOT CTRL SIDE 36.7KHZ datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 25MA 600 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 520 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf