Vicor Corporation V375C36H150BS
V375C36H150BS picture photo
Mfg. Part Number
V375C36H150BS
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V375C36H150BS.pdf
Availability of V375C36H150BS
QUANTITY
V375C36H150BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C36H150BS
Internal Part NumberEIS-V375C36H150BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C36H150BS
Related LinksV375C3, V375C36H150BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C36H150BS Details Description
Related parts for V375C36H150BS
RES SMD 487K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SINK 29MM X 29MM X 19.5MM datasheet.pdf
CABLE EXTENSION VGA HD15M/F 15' datasheet.pdf
IC BATTERY FUEL GAUGE 8-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SGL 16TSSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 10-20V 3.75A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 54POS DUAL PCB datasheet.pdf