Vishay/Dale RN60C60R4FB14
RN60C60R4FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C60R4FB14
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C60R4FB14.pdf
Availability of RN60C60R4FB14
QUANTITY
RN60C60R4FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C60R4FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C60R4FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C60R4FB14
Related LinksRN60C6, RN60C60R4FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C60R4FB14 Details Description
Related parts for RN60C60R4FB14
IC CLK BUFFER 2:9 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
VER HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET NUT FOR FGG.3B. datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf