Vishay/Dale RN60C60R4FRE6
RN60C60R4FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C60R4FRE6
Brief Description
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C60R4FRE6.pdf
Availability of RN60C60R4FRE6
QUANTITY
RN60C60R4FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C60R4FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C60R4FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C60R4FRE6
Related LinksRN60C6, RN60C60R4FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C60R4FRE6 Details Description
Related parts for RN60C60R4FRE6
CAP TANT 150UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE A 18POS datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 25 COL datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 30.5 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD80 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf