Vishay/Dale RN60C6191FR36
RN60C6191FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6191FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6191FR36.pdf
Availability of RN60C6191FR36
QUANTITY
RN60C6191FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6191FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C6191FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6191FR36
Related LinksRN60C6, RN60C6191FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6191FR36 Details Description
Related parts for RN60C6191FR36
IC CIRCUIT UNDERVOLT SENSOR TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
66900-16-QKE II FEMALE datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ANT YAGI UHF 450-470MHZ 31.25" datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf