Vishay/Dale RN60C6191FR36
RN60C6191FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6191FR36
Brief Description
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6191FR36.pdf
Availability of RN60C6191FR36
QUANTITY
RN60C6191FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6191FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C6191FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6191FR36
Related LinksRN60C6, RN60C6191FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6191FR36 Details Description
Related parts for RN60C6191FR36
IC DAC 12BIT MULTIPLYING 16-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 420MA 1.11 OHM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 5W SMBG datasheet.pdf