Vishay/Dale RN60C6192FRE6
RN60C6192FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6192FRE6
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6192FRE6.pdf
Availability of RN60C6192FRE6
QUANTITY
RN60C6192FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6192FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C6192FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6192FRE6
Related LinksRN60C6, RN60C6192FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6192FRE6 Details Description
Related parts for RN60C6192FRE6
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 25POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 76MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB 43H2 M PCB R/A G 75 O ZIN datasheet.pdf
CONNECTOR SKT STRAIGHT datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 40A 480 PC datasheet.pdf