United Chemi-Con EKMH800VSN272MA25S
EKMH800VSN272MA25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMH800VSN272MA25S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Datasheet Download
EKMH800VSN272MA25S.pdf
Availability of EKMH800VSN272MA25S
QUANTITY
EKMH800VSN272MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMH800VSN272MA25S
Internal Part NumberEIS-EKMH800VSN272MA25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)92 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.29A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMH800VSN272MA25S
Related LinksEKMH800VS, EKMH800VSN272MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMH800VSN272MA25S Details Description
Related parts for EKMH800VSN272MA25S
BATTERY PACK NIMH 4.8V 2000MAH datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 20 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf
CTV 30C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf