Vishay/Dale RN60C6192FRE6
RN60C6192FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6192FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6192FRE6.pdf
Availability of RN60C6192FRE6
QUANTITY
RN60C6192FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6192FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C6192FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6192FRE6
Related LinksRN60C6, RN60C6192FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6192FRE6 Details Description
Related parts for RN60C6192FRE6
IC MCU 8BIT 16K OTP EXT 44-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf