Vishay/Dale RN60C6192FRSL
RN60C6192FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6192FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 61.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6192FRSL.pdf
Availability of RN60C6192FRSL
QUANTITY
RN60C6192FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6192FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C6192FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6192FRSL
Related LinksRN60C6, RN60C6192FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6192FRSL Details Description
Related parts for RN60C6192FRSL
IC NVSRAM 1MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
RES MO 2W 0.16 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS232 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 12 POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC CURRENT SWITCH 10% 10UTQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf