Vishay/Dale RN60C6422BRE6
RN60C6422BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6422BRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 64.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6422BRE6.pdf
Availability of RN60C6422BRE6
QUANTITY
RN60C6422BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6422BRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C6422BRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6422BRE6
Related LinksRN60C6, RN60C6422BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6422BRE6 Details Description
Related parts for RN60C6422BRE6
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OSC VCXO 669.3266MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT PIN datasheet.pdf