Vishay/Dale RN60C6492FR36
RN60C6492FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C6492FR36
Brief Description
RES 64.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C6492FR36.pdf
Availability of RN60C6492FR36
QUANTITY
RN60C6492FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C6492FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C6492FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C6492FR36
Related LinksRN60C6, RN60C6492FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C6492FR36 Details Description
Related parts for RN60C6492FR36
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 6POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1.7MM A POL BRDMNT datasheet.pdf
IC PWR-DIST SW CURR-LMT 8MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
REMOVAL BIT FOR #12 PIN datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 240VAC 110VDC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH SNAP PLUNG SPST .1A 6V datasheet.pdf
50POS SHORTJACK SCREW UNC-4-40 datasheet.pdf