Vishay/Dale RN60C7061BB14
RN60C7061BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7061BB14
Brief Description
RES 7.06K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7061BB14.pdf
Availability of RN60C7061BB14
QUANTITY
RN60C7061BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7061BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C7061BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7061BB14
Related LinksRN60C7, RN60C7061BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7061BB14 Details Description
Related parts for RN60C7061BB14
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 36-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 1/21 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT SAS datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf