Vishay/Dale RN60C7151BRSL
RN60C7151BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7151BRSL
Brief Description
RES 7.15K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7151BRSL.pdf
Availability of RN60C7151BRSL
QUANTITY
RN60C7151BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7151BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7151BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7151BRSL
Related LinksRN60C7, RN60C7151BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7151BRSL Details Description
Related parts for RN60C7151BRSL
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
BUZZER ELEMENT PIEZO 4.8KHZ 15MM datasheet.pdf
MINITEK 2MM CTW HOUSG SR WO CKEY datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIE SET (4) (ACP-BB-596X) datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 2 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf