Vishay/Dale RN60C7152FRE6
RN60C7152FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7152FRE6
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7152FRE6.pdf
Availability of RN60C7152FRE6
QUANTITY
RN60C7152FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7152FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C7152FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7152FRE6
Related LinksRN60C7, RN60C7152FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7152FRE6 Details Description
Related parts for RN60C7152FRE6
DIODE ARRAY SCHOTTKY 300V TO220 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/8" datasheet.pdf