Vishay/Dale RN60C71R5BB14
RN60C71R5BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C71R5BB14
Brief Description
RES 71.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C71R5BB14.pdf
Availability of RN60C71R5BB14
QUANTITY
RN60C71R5BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C71R5BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C71R5BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C71R5BB14
Related LinksRN60C7, RN60C71R5BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C71R5BB14 Details Description
Related parts for RN60C71R5BB14
XFRMR LAMINATED 150VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.23A 110 MOHM datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 16TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.2A 6-TSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 50W datasheet.pdf
OSC CRO 2310-2320 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 10SON datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf