Vishay/Dale RN60C74R5FB14
RN60C74R5FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C74R5FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 74.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C74R5FB14.pdf
Availability of RN60C74R5FB14
QUANTITY
RN60C74R5FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C74R5FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C74R5FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)74.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C74R5FB14
Related LinksRN60C7, RN60C74R5FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C74R5FB14 Details Description
Related parts for RN60C74R5FB14
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIGITAL AUDIO PWM 4CH 64-TQFP datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf