Vishay/Dale RN60C74R5FRE6
RN60C74R5FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C74R5FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 74.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C74R5FRE6.pdf
Availability of RN60C74R5FRE6
QUANTITY
RN60C74R5FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C74R5FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C74R5FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)74.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C74R5FRE6
Related LinksRN60C7, RN60C74R5FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C74R5FRE6 Details Description
Related parts for RN60C74R5FRE6
IC OPAMP VFB 190MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
BLADE TORX T25 5.51" datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 24-26AWG CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK END CAP CLR datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 36POS T/H KEY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 32POS TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 8HTSOP datasheet.pdf
TRANS PNP HV CHIP FORM datasheet.pdf
TV 21C 21#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
4,7UF 50V 5X7MM 85C 1500H datasheet.pdf