Vishay/Dale RN60C7500BRSL
RN60C7500BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7500BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7500BRSL.pdf
Availability of RN60C7500BRSL
QUANTITY
RN60C7500BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7500BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7500BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7500BRSL
Related LinksRN60C7, RN60C7500BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7500BRSL Details Description
Related parts for RN60C7500BRSL
CONN BASE SIDE ENTRY SZ4 PG29 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10KOHM 8TDFN datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL SMD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf