Vishay/Dale RN60C7501FR36
RN60C7501FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7501FR36
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7501FR36.pdf
Availability of RN60C7501FR36
QUANTITY
RN60C7501FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7501FR36
Internal Part NumberEIS-RN60C7501FR36
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7501FR36
Related LinksRN60C7, RN60C7501FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7501FR36 Details Description
Related parts for RN60C7501FR36
CAP ARRAY 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CBL 1COND 22AWG 600V WHITE 2000' datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE 8 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 500K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 10A datasheet.pdf