Vishay/Dale RN60C7503FB14
RN60C7503FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7503FB14
Brief Description
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7503FB14.pdf
Availability of RN60C7503FB14
QUANTITY
RN60C7503FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7503FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C7503FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7503FB14
Related LinksRN60C7, RN60C7503FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7503FB14 Details Description
Related parts for RN60C7503FB14
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 4.7K OHM 4SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS BRKWY R/A TIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRIP MOISTURE R datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf