Vishay/Dale RN60C7772BBSL
RN60C7772BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7772BBSL
Brief Description
RES 77.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7772BBSL.pdf
Availability of RN60C7772BBSL
QUANTITY
RN60C7772BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7772BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7772BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)77.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7772BBSL
Related LinksRN60C7, RN60C7772BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7772BBSL Details Description
Related parts for RN60C7772BBSL
RES 7.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT 2PL SLD 2.5MM PNL datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 11POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD SPRD SPECT 16SOIC datasheet.pdf
RES 118K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf