Vishay/Dale RN60C7873DRSL
RN60C7873DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7873DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7873DRSL.pdf
Availability of RN60C7873DRSL
QUANTITY
RN60C7873DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7873DRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C7873DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7873DRSL
Related LinksRN60C7, RN60C7873DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7873DRSL Details Description
Related parts for RN60C7873DRSL
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 12SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINIFIT HDR W/PEG 6 C 556606A2-1 datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf