Vishay/Dale RN60C7873FRE6
RN60C7873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C7873FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C7873FRE6.pdf
Availability of RN60C7873FRE6
QUANTITY
RN60C7873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C7873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C7873FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C7873FRE6
Related LinksRN60C7, RN60C7873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C7873FRE6 Details Description
Related parts for RN60C7873FRE6
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MIC COND ANALOG UNI -47DB datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf