Vishay/Dale RN60C8060BB14
RN60C8060BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8060BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8060BB14.pdf
Availability of RN60C8060BB14
QUANTITY
RN60C8060BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8060BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C8060BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8060BB14
Related LinksRN60C8, RN60C8060BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8060BB14 Details Description
Related parts for RN60C8060BB14
JUMPER-H1507TR/A2015Y/X 10" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .145W AB 10MSOP datasheet.pdf
TERMINAL PROGRAMMABLE 3 COLOR datasheet.pdf
CONN.CABLE DRIVE-TERM./GENERAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.380" 3/5MM 2L datasheet.pdf
MOTOR-STEPPER W/ENCODER datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
118RUS W50FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 45MM datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 SMD datasheet.pdf