Vishay/Dale RN60C8061BRSL
RN60C8061BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8061BRSL
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8061BRSL.pdf
Availability of RN60C8061BRSL
QUANTITY
RN60C8061BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8061BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8061BRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8061BRSL
Related LinksRN60C8, RN60C8061BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8061BRSL Details Description
Related parts for RN60C8061BRSL
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 0.3A TSOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 529FCBGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 5KV R85 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/2W CARBON LINEAR datasheet.pdf