Vishay/Dale RN60C8063DRE6
RN60C8063DRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8063DRE6
Brief Description
RES 806K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8063DRE6.pdf
Availability of RN60C8063DRE6
QUANTITY
RN60C8063DRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8063DRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C8063DRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8063DRE6
Related LinksRN60C8, RN60C8063DRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8063DRE6 Details Description
Related parts for RN60C8063DRE6
CONN HEADER 5POS 2MM VERT GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK SGL RAIL MNT KRG datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.5A 230 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS 0.156 datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 3TN/110 AR UC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 250MA SOT523 datasheet.pdf
RES SMD 0.045 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
RES 634 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL NK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf