Vishay/Dale RN60C80R6BRSL
RN60C80R6BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C80R6BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C80R6BRSL.pdf
Availability of RN60C80R6BRSL
QUANTITY
RN60C80R6BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C80R6BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C80R6BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C80R6BRSL
Related LinksRN60C8, RN60C80R6BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C80R6BRSL Details Description
Related parts for RN60C80R6BRSL
RES KIT 1K-9.76K 1/4W 4800PCS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 56LFCSP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 16-SOIC datasheet.pdf
RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-T-A datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 12-TQFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf