Vishay/Dale RN60C8350BRSL
RN60C8350BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8350BRSL
Brief Description
RES 835 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8350BRSL.pdf
Availability of RN60C8350BRSL
QUANTITY
RN60C8350BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8350BRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8350BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8350BRSL
Related LinksRN60C8, RN60C8350BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8350BRSL Details Description
Related parts for RN60C8350BRSL
IC SDRAM 128MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
METRAL HDR RA STB 5X6 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TOOL SHEAR SIDE AMP-O-MATOR datasheet.pdf
CONN RCPT HV-190 R/A DUAL 8POS datasheet.pdf