Vishay/Dale RN60C8870BB14
RN60C8870BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8870BB14
Brief Description
RES 887 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8870BB14.pdf
Availability of RN60C8870BB14
QUANTITY
RN60C8870BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8870BB14
Internal Part NumberEIS-RN60C8870BB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)887
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8870BB14
Related LinksRN60C8, RN60C8870BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8870BB14 Details Description
Related parts for RN60C8870BB14
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 540MA 300 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.8A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
OSC VCXO 122.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf