Vishay/Dale RN60C8873FRSL
RN60C8873FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C8873FRSL
Brief Description
RES 887K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C8873FRSL.pdf
Availability of RN60C8873FRSL
QUANTITY
RN60C8873FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C8873FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C8873FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C8873FRSL
Related LinksRN60C8, RN60C8873FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C8873FRSL Details Description
Related parts for RN60C8873FRSL
IC REG LDO 2.6V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
BARB TY CABLE TIES ON A REEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf