Vishay/Dale RN60C9091FRE6
RN60C9091FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9091FRE6
Brief Description
RES 9.09K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9091FRE6.pdf
Availability of RN60C9091FRE6
QUANTITY
RN60C9091FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9091FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C9091FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9091FRE6
Related LinksRN60C9, RN60C9091FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9091FRE6 Details Description
Related parts for RN60C9091FRE6
FIXED IND 2.7UH 1.16A 280 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT LOW PWR 5V 28-PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 280MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/2" X 5YD datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf