Vishay/Dale RNC55H2261FRRSL
RNC55H2261FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2261FRRSL
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2261FRRSL.pdf
Availability of RNC55H2261FRRSL
QUANTITY
RNC55H2261FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2261FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2261FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2261FRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2261FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2261FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2261FRRSL
SENSR OPTO SLOT 3.4MM TRANS THRU datasheet.pdf
MODULE RABBITCORE RCM3305 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 6.0V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0606 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf