Vicor Corporation V48B48T250BG2
V48B48T250BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V48B48T250BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V48B48T250BG2.pdf
Availability of V48B48T250BG2
QUANTITY
V48B48T250BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48B48T250BG2
Internal Part NumberEIS-V48B48T250BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48B48T250BG2
Related LinksV48B48, V48B48T250BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48B48T250BG2 Details Description
Related parts for V48B48T250BG2
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC XO 160.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
WIRE FERL UNINSUL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 44POS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC RLLR LVR datasheet.pdf
MICRO 37C S /33 10CR 18" NI datasheet.pdf
32P.IEC-F FEM.CONN. datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf