ITT Cannon, LLC MS3106E24-20PF187
MS3106E24-20PF187 picture photo
Mfg. Part Number
MS3106E24-20PF187
Brief Description
CONN PLUG 11POS CABLE PIN
Datasheet Download
MS3106E24-20PF187.pdf
Availability of MS3106E24-20PF187
QUANTITY
MS3106E24-20PF187 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3106E24-20PF187
Internal Part NumberEIS-MS3106E24-20PF187
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert24-20
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3106E24-20PF187
Related LinksMS3106E2, MS3106E24-20PF187 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3106E24-20PF187 Details Description
Related parts for MS3106E24-20PF187
MOSFET P-CH 100V 40A TO-262 datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 2% 300V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SOFTPOT 20K OHM 750MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
LAMP S-8 S.C. BAYONET BASE datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POT 250 OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf