Vishay/Dale RN60C9312FB14
RN60C9312FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9312FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9312FB14.pdf
Availability of RN60C9312FB14
QUANTITY
RN60C9312FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9312FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C9312FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9312FB14
Related LinksRN60C9, RN60C9312FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9312FB14 Details Description
Related parts for RN60C9312FB14
IC CLK BUFFER 1:2 12GHZ 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 2.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 129TAPS 16-QFN datasheet.pdf
5216 APPLIANCE OUTLET 20A 70C datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
SNSR IMAGE DGTL HISPI 48-LCC datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf