Vicor Corporation V24A5T300BS2
V24A5T300BS2 picture photo
Mfg. Part Number
V24A5T300BS2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W
Datasheet Download
V24A5T300BS2.pdf
Availability of V24A5T300BS2
QUANTITY
V24A5T300BS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A5T300BS2
Internal Part NumberEIS-V24A5T300BS2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)60A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.4%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A5T300BS2
Related LinksV24A5T, V24A5T300BS2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A5T300BS2 Details Description
Related parts for V24A5T300BS2
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST ISO PWM 8-UMAX datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf