Vishay/Dale RN60C9312FB14
RN60C9312FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9312FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 93.1K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9312FB14.pdf
Availability of RN60C9312FB14
QUANTITY
RN60C9312FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9312FB14
Internal Part NumberEIS-RN60C9312FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)93.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9312FB14
Related LinksRN60C9, RN60C9312FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9312FB14 Details Description
Related parts for RN60C9312FB14
CARD ENGINE 16MB FLASH 32MB RAM datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 100NS 64EASYBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 WS/SW datasheet.pdf
RES 330 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf