Vishay/Dale RN60C9531FRSL
RN60C9531FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9531FRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.53K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9531FRSL.pdf
Availability of RN60C9531FRSL
QUANTITY
RN60C9531FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9531FRSL
Internal Part NumberEIS-RN60C9531FRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9531FRSL
Related LinksRN60C9, RN60C9531FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9531FRSL Details Description
Related parts for RN60C9531FRSL
CABLE 2COND 14AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
IDC CABLE - ASC16B/AE16G/APK16B datasheet.pdf
IC TXRX RS232/RS485/EIA562 24DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DHVQFN datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 300A datasheet.pdf
CABLE M12 ML 4POS TO RJ45 PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CRIMPFOX TOOL datasheet.pdf
CONN HDR VERT 3.96MM 2POS datasheet.pdf